У результаті моніторингу партійності посадовців активісти Громадянської мережі ОПОРА з’ясували, що на Хмельниччині із 63 голів ОДА та РДА, їхніх заступників і керівників апаратів адміністрацій 71% – безпартійні, решта 29% – представники п’яти політичних партій – «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», Аграрної партії України, Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», партій «За конкретні справи» та «Свобода».
На Хмельниччині ОПОРА проаналізувала офіційні відомості, надані у відповідях на інформаційні запити, про партійність 63 чиновників, які займають керівні посади у обласній та двадцяти районних державних адміністраціях. Як показало дослідження, 45 посадовці (71%) не належить до жодної із політичних сил, натомість 18 (29%) – представники партій.
Так, восьмеро голів державних адміністрацій в області є партійцями, найбільше їх (6) – члени БПП «Солідарність», утричі менше (2) представляють партію «За конкретні справи». Трьох перших заступників та трьох заступників голів адміністрацій має пропрезидентська партія, по одному заступнику – ВО «Батьківщина», Аграрна партія України та партія «Свобода». Керівники апаратів ОДА та РДА здебільшого безпартійні (15), лише одну таку посаду обіймає представник «Солідарності».
Більшість посадовців, які нині працюють в державних адміністраціях, брали участь у виборах 2015 року, тож ОПОРА з’ясувала, чи відбулися зміни у їхній партійній приналежності. Порівнявши теперішні відповіді на інформаційні запити та відомості на сайті ЦВК станом на 2015 рік, активісти виявили, що 11 з теперішніх голів РДА, десятеро їхніх заступників та двоє керівників апаратів РДА були членами або балотувалися на місцевих виборах від БПП «Солідарність». 25 нинішніх посадовців були безпартійними, семеро були членами або балотувалися від партії «За конкретні справи», по троє – від ВО «Батьківщина» та партії «Свобода», по одному – від партій «Народний контроль», «Народний фронт» та Аграрної партії України.
«На жаль, в Україні існує практика застосування адміністративного ресурсу, – говорить Андрій Попик, координатор громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Хмельницькій області. – Тому, доки офіційно не стартувала передвиборча кампанія, ми хочемо звернути увагу посадових осіб органів влади всіх рівнів на необхідність дотримуватись вимог чинного законодавства та міжнародних стандартів під час виборів і, зокрема, розмежувати виконання своїх службових обов’язків та свої політичні погляди».
Назагал, згідно з дослідженням ОПОРИ, в Україні 108 з 123 голів РДА, що є членами партій, належать до «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», п’ятеро осіб є членами ВО «Батьківщина». З-поміж партійців «Нашого краю», «Відродження», Аграрної партії України є по одному голові РДА. Ще семеро голів є членами інших партій. 192 перші заступники голів РДА (понад 74%) є позапартійними, 47 перших заступників голів РДА (22%) є членами партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», ще семеро – ВО «Батьківщина», троє – Аграрної партії України, по двоє перших заступників РДА мають партія «Відродження» та Радикальна партія Олега Ляшка.
З 289 верифікованих ОПОРОЮ заступників голів РДА 219 посадовців є позапартійними (майже 78%). Членами партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» є 43 з 289 заступників голів РДА, або 15%. Дев’ятеро осіб є членами ВО «Батьківщина». Радикальна партія Олега Ляшка та ВО «Свобода» мають по три заступники.
Громадянська мережа ОПОРА нагадує, що Законом України «Про державну службу» не допускається вплив політичних поглядів на дії та рішення державного службовця, а також демонстрації свого ставлення до політичних партій, демонстрації власних політичних поглядів під час виконання посадових обов’язків. Стаття 10 цього Закону забороняє залучати, використовуючи своє службове становище, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, працівників бюджетної сфери, інших осіб до участі у передвиборній агітації, акціях та заходах, що організовуються політичними партіями.
Виборче законодавство встановлює цілу низку обмежень для посадових осіб органів влади усіх рівнів. Зокрема, у виборчому процесі забороняється органам державної влади та органам місцевого самоврядування втручатись у виборчий процес.
Матеріал підготувала Оксана Банкова – комунікаційниця кампанії громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Хмельницькій області,
Останні коментарі